FARKLI MIYIZ?

2
60

Hatırlıyorum. İlkokuldan lise sona kadar acımasız insanların arasındaydım. Yalancı, sözünü tutmayan, adamına göre davranan, ya da doğruları acımasız şekilde uygulayan psikopat tarzında insanların arasında.

Amacım, herkese yaptıkları işin yanlış olduğunu anlatmaktı o yıllarda.

Kiminle karşılaşsam önce gönlünü kırmadan anlatmaya çalışırdım. Baktım olmuyor, hak ettiği şekilde davranır, o da olmadı düşüncelerini etkilemek için hassas olduğu noktalardan yakalamaya çalışırdım.

Birçok seferinde başarısız olup geri döndüğümü de hatırlıyorum.

Uğraşmaktan yorulup geri çekildiğimde kendi içime dönerek bir takım düşünce çalışmaları yapardım hayatımın akışını belirlediğimin farkında olmadan.

Kiminle evleneceğimi, çocuklarımın karakterlerini, çalışacağım işi ve hatta Türkiye’nin kaderini belirlediğimin de farkında değildim. Tüm hayatımda olacak gelişmeleri ben belirledim. Belirleyemediğim tek şey olayların nasıl gelişeceği idi.

İnsanın istediklerinin yaratılarak önüne konulması, her duanın kabul görmesi kadar güzel bir şey yok. Bununla beraber ne için dua ettiğimizin farkında olmamamız kadar büyük bir bahtsızlık tanımıyorum.

Hayatımızın dualarımızla şekillendiğine şahit olmuş birisi olarak cevabını bulmak istediğim tek bir soru var: “Hayattan neler istemeliyiz? Bir diğer deyişle nasıl dua etmeliyiz?”

Tek başına bu işin altından kalkabilen çok nadir insan vardır. Pek çoğumuz bu sorunun cevabını bulamadığımız için hayatımızın amacını belirleyemiyoruz.

“Hayır, ben belirliyorum, hayatımın amacı var benim” diyenler olacaktır bu satırları okuyanlar arasında. Aslında bu şekilde tepki gösteren bir kısmımız bir müddet sonra bize sunulan menüden seçim yaptığımızın, aslında özgün bir amaç ortaya çıkarmadığımızın farkına varıyoruz.

“Bu menü de nedir? Menüde ne var da biz seçmişiz?” diyenlere cevap açıklıyorum.

Menüde Müslümanlık, Hristiyanlık, iyi insan olmak, çalışkan olmak, kariyer yapmak, şampiyon olmak, başarılı olmak, takdir edilmek, örnek olmak ve buna benzer birçok iyi şeyler var, bir kaç tane de kötü şey.

Dünyaya ilk geldiğimizde bunların hiçbirisi değilken nedense zamanla birini seçip o olmaya çalışıyoruz. İşte böylece menüden seçmiş oluyoruz.

Menüden seçmeyenler de var. Her insan gibi İslam fıtratı üzerine doğup lütfu ilahi ile zihni kirlenmemiş, özgün yaşayan insanlar. Yaşarken bu insanların kıymetini bilemiyoruz. Hatta bu insanları kendi ellerimizle öldürüyoruz bize benzemedikleri için. Hallac-ı Mansur gibi…

Ben de menüden seçtim hayatımın amacını.

Ne olmasını istediysem hepsi oldu.

Bundan sonraki amacımız, tercih ettiğimiz nimetleri en iyi şekilde değerlendirerek, menüyü hazırlayanın yazdığı senaryodaki kulluk vazifemizi yapmak olsa gerek. Farklı mıyız?

[Toplam:6    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 2 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
1sonbaharMeryem Melek Ayyıldız Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Meryem Melek Ayyıldız
Üye

“Kiminle evleneceğimi, çocuklarımın karakterlerini, çalışacağım işi ve hatta Türkiye’nin kaderini belirlediğimin de farkında değildim. Tüm hayatımda olacak gelişmeleri ben belirledim. Belirleyemediğim tek şey olayların nasıl gelişeceği idi.”

Yukarıdaki ifadeleriniz çok iddialı.

Özelliklede ülkenin kaderini belirlediğim dediğiniz kısım.

Bu yazınızda kafaya takılan sorulara cevap arıyor insan ama net olarak bulamıyor.

Yinede akıcı,okuması keyifli güzel bir yazıydı.

Kaleminize sağlık. 🌺