Dünyadan Şöyle Bir Geçiyoruz Sadece

4
77

Aslında hızla akıp giden şey zaman değildi, ömürdü. Her doğum günümüzde, yaşlılığa bir adım daha yaklaşıyorduk.

Ve “ömür” yazılı kum saatimizdeki, kum taneleri her saniye azalmaya devam ediyordu. Artık o yaşlı eller, kum saatini tersine çevirecek güçte değillerdi. Zaten, ömür yazılı kum saatindeki son kum tanesi de dökülmüştü.

Ne bu dertler kalıcı nede bu dünya ey gönül! Hayattan şöyle bir geçiyoruz sadece, geldik ve geçiyoruz. Ne zaman öleceğimizi bilmiyoruz.

Rabbimizin belirlemiş olduğu bir süre var, işte o zaman hayat denen bu imtihana son verip son yolculuğumuza uğurlanacağız.

Kimi zaman bir video için, kimi zaman televizyondaki bir dizi için, kimi zaman da bir bilgisayar oyunu için çok değerli zamanımızı boş yere tüketiyoruz.

Allah bizi her gün beş vakit huzuruna çağırıyor, ama biz gitmiyoruz. Neden gitmiyoruz?

Benim kalbim temiz lafını yerleştirmişiz beynimize, sürekli aynı şeyi tekrarlıyoruz. “ Benim kalbim temiz” Yahu peygamberimizin kalbi tertemizdi, ama peygamberimiz Allah için namaz kılar ve Allaha kulluk ederdi.

Peygamberimizin yanında, bizim kalbimiz temiz deyip namazı terk etmek yakışır mı bize? E, hani Allah’ı seviyorduk?

Beş vakit yahu beş! En fazla 10-15 dakika sürüyor. Dakikadan bahsediyorum ama gel gör ki saatlerimizi instagram keşif kısmında harcıyoruz, 10-15 dakikalık namaz mı zor geliyor bize?

Ömür öyle hızla akıp gidiyor ki, su misali hiç fark edemiyorsun. Bir varmış, bir yokmuş gibi…

Evvel zamanı hatırlıyorsun da gelecek zaman için hiç gücün kalmamış gibi. Gökten üç elma düşüyor da bir tanesini ısıramayacak hale gelmişsin gibi. Bir bakmışsın yıllar geçmiş yaş olmuş yetmiş, ölüm kapıya dayanmış, hep dünya için çalışmışız gibi.

Kimse erken ölümü kabullenemiyor, herkes yaşlanınca öleceğini sanıyor. Fakat ölüm bize çok yakın. Hem de çok…

Zamanımızı birçok şey için harcıyoruz da,  zamanı bize verene, zamanımızı harcamıyoruz.

Neden böyle yapıyoruz, bir soralım kendimize neden?

Hep bir bahanemiz oldu, büyüyünce kılarım, okul bitsin kılarım, hele bir meslek sahibi olayım, bir rahatlayım da kılarım. Ve bahanelerimiz devam ediyordu, hele bir emekli olayım namaz da kılarım, kuran da okurum.

E, öldük…

Bizim de bir gün gül benzimiz solacak, gençlik denen lezzetten mahrum kalacağız. Yaşlı, kırılgan ve narin bir bedene sahip olacağız.

Kulaklarımızın fazla sese tahammülü olmayacak, hastalıklar peşimizi bırakmayacak ve bacaklarımız merdivenleri ikişer ikişer çıkamayacak.

Yaşlılık daha zor. Bugünün işini yarına bırakmamalı insan. Gençliğinin kıymetini bilmeli insan.

Gençliğinde güzel ahlaklı olmalı insan; kimseyi kırmamalı, üzmemeli ve ağlatmamalı. En azından denemeli bence… Birinin kalbini kırmaktan vazgeçmeli, çünkü herkesin kalbi Allaha bağlı.

Hepimizin öleceğiz ve sonumuz toprak olacak. Ve hiçbir dostumuz, arkadaşımız bizim yanımızda olmayacak. Tek başımıza, yapayalnız kalacağız.

Ölüm yok olmak değildir aslında; ölüm yeniden dirilmektir, Allah’ın imtihanından geçmişsen eğer, sabredip bütün zorlukların üstesinden gelmişsen ve Allah’ın emirlerini yerine getirmişsen “ Altından ırmaklar akan cennette huzura kavuşmuşsun demektir.

Allah’ım bizleri cennetine al.

Allah’ım sen bizi Cennette. Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V)  komşu eyle.

Bir razı olduğun kulunda biz olalım Rabbim.

Nasıl ki tohum, kara toprağa gizleniyor ve ardından rengârenk çiçekler açıyor sonra da etrafa mis gibi kokular saçıyor. İşte insanoğlu da öyledir önce kabullenmelidir zorluk çekmeyi ve bilmelidir ki her zorluğunun ardında onu bekleyen güzel şeyler çıkacaktır karşısına. Yeter ki sabretmeyi bilsin. Ve Rabbine çokça şükretsin.

Derdi veren Allah dermanını da verir elbet. Biz yeter ki duayı dilimizden eksik etmeyelim.

Biz düşsek te Allah’ı zikredelim kalksak ta Allah’ı zikredelim. Kalbimiz Allah’ı anmakla güzelleşsin.

İnsanın ne kadar derdi, sıkıntısı, kederi, tasası olursa olsun, günde beş vakit Allah’ın huzuruna çıkmaktan asla vazgeçmesin.

Gün içinde ne yaşamışsak anlatalım Rabbimize. Ne derdimiz varsa canını sıkan, ruhunu bunaltan her şeyi anlatalım Rabbimize. O kimseye söylemez anlattıklarımızı.

Acaba Allah ta beni seviyor mu diye düşünürsek eğer. Hemen aklımıza gelsin; Sevmese yaratmazdı zaten. Sevmese huzuruna çağırmazdı zaten.

Ve şunu da bilmeli ki; Allah hiçbir zaman terk etmez bizi, eğer biz onu terk etmezsek.

Baksana, bir sabah daha yandırıldık, güzel uykumuzdan. Bir şans daha verildi bizlere, belki yaptığımız yanlışların farkına varır da tövbe eder Rabbimizden bağışlanma dileriz diye.

Belki ellerimiz semaya kaldırır şükrederiz; her şeyi görebilen bir gözümüz var diye, her şeyi duyan bir kulağımız var diye. Ve sonra şükretmeye devam ederiz, yediğimiz yemeklerin lezzetini alan bir dilimiz, koku alan bir burnumuz ve en önemlisi muazzam bir beynimiz var diye.

Hadi bir şükredelim mi?

Allah’ım sana şükürler olsun.  J

Evet, hızla akıp giden şey zaman değil, ömür…

Evet, çok bunaldın ama ne diyordu Rabbin

“Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.”

  • Bakara/ 153

Ey güzel Allah’ım, razı olduğun bir kulun da ben olayım.

BARAN SAĞDIÇ

 

 

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Şeyma ŞahinTuncay YıldırımBaransgdSebatiilgar Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sebatiilgar
Üye

İnsanoğlunun yaratış gayesi Allah’ı tanımak ve ibadet etmektir. Bu konuyu çok güzel anlatmışsınız kaleminize sağlık.inşallah vaktimizi ibaderimizi en güzel şekilde yaparız

Tuncay Yıldırım
Üye

Baran kardeşim,

İlk yazılarından şu yazına kadar çok iyi ilerleme var. Her yazında daha da üstüne koyarak gidiyorsun. Tebrik ederim.

Metafizik içeren konuları ele alışın ve yazında işlemen gerçekten takdire değer. Çok orjinal ve nokta atışı tespitler yapıyorsun.

Daha da iyi yazılar çıkaracağına dair inancım tam. Yazma serüveninde çok iyi bir yoldasın.

Kalemine sağlık. Daha sık aralıklarda yazılarını bekliyoruz. 🙂

Şeyma Şahin
Üye

Duanıza içtenlikle amin diyorum… Ve size maşallah diyorum…
KALEMİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK…