Dünya Turu

0
58

Memleketim Sinop’un “cittaslow” ünvanıyla bilinen Gerze ilçesinden Zonguldak istikametine gidecek olan otobüsü beklemedeydim dün gece. Bayram dönüşü olunca tabi otobüs biraz rötar yaptı, annemde bulduğu boş bankta oturdu. Annem babam kardeşim beni uğurlamak için eşlik etmişlerdi sağolsunlar. Tabi gurbetçi çocuğuyuz biz, bazen Türkçe/ bazen Fransızca, bazende ayrı frekans olan ortaya şöyle karışık dilde konuşulur ya, bizde erkek kardeşimle öyle konuşmuş olacaz ki yanımızda ki aile babama Fransızca konuşarak yer vermek istedi. Vesile bu ya sohbet buradan başladı işte. 2 çocuklu bir Fransız ailesi, taaa Fransa’lar dan Sinop’un birde küçük yabancı turisti pek olmayan ilçesinde ne yapmaktaydı? İşte cevabı: Dünya turu yapmaktalar. Ortadoğu ülkeleri gezilmiş, sıra Türkiye’ye gelmiş. Bizde başladık muhabbete tabi, onlarda Bartın/Amasra yolcusu imiş, velhasılı aynı otobüsün yolcusuymuşuz meğer.  Türkiye çok farklı bir ülke dediler. Laiklik ve İslam arasında kalmış, doğu batı kültürünün karışımı, insanı güzel, yardımsever, misafirperver. Her şehri ayrı bir güzel, doğası manzarası, hele yemekleri:) velhasılı tek dertleri”Google translate” üzerinden anlaşmaları imiş. Bir Allah’ın kulu tek bir kelime yabancı dil bilmez mi deyip şaşkınlıklarını ifade ettiler tabi. Hemen batılı bunlar ya deyip eleştiri yapıp kızanları duyar gibiyim bazen çevremde. Belki ajan/casus, belki turist, iyi veya kötü niyetli ben bilemem. Duyarlı olun, empati kurun, o insanların hepsi batı medyasında ki bizim algımızdaki kötü imajla komplo teorileri ürettiğimiz kişiler değil emin olun. Böyle konuşurken batı hayranı olduğumu zannetmesin bizi tanımayanlar ha sakın… Batı’nın iki yüzlülüğünü icabında yine bizim gibi yaşayan gurbetçi anlar zira yaşamıştır yine en acı sancı ve tecrübelerini gurbette.  Benim bahsettiğim şey başka. O insanlar kültür öğrenmeye, görmeye gelmiş. Hani bir tabir var ya “öyle bir hayat yaşa ki seni öldürmeye gelen sende dirilsin”. Siz diri olun yeter ki, kapı ve gönlünüz açık olsun keşf etmeye gelene hele.

Biz az konuştuk belki ayak üstü oldu ama boşa değildi, vardır hikmeti Allah u alem. Annem dayanamayıp otobüs gelmeyince marketten çocuklara yiyecek bir şeyler aldı, bir de bayram harçlığı verince Fransız aile şaşkına döndü, kabul etmek istemediler ama, bu bayram harçlığı âdetidir dedi verdi bir şekilde ısrar edince, çocukların o sevincini görmek bile yetiyor, anneme bakışlarını görecektiniz. (Not: annem Fransa’da eve kapıya gelen anketçi/reklamcı kişilere bile “koku hakkıdır” deyip gözleme ayran çay ikram etmiş kişidir. Bizim basit gördüğümüz şey karşıdaki kişi için bir şok etkisi olabilir zira onlar çıkarsız  ikram etmeye alışık değiller, ve etkilenirler haliyle, mutluluğu basit şeylerde arayın)

Sözün özü, karşılıklı kültür paylaşımına açık olun, farklı olana saygı duyun.
Karşıdakini mutlu edin, paylaşın, empati kurun, anlamaya çalışın.

Batı, hele Fransa iki yüzlüdür siyaseten evet ama her insan kıymetlidir, insanlık hele ki tebliğ vazifesi insanına / ırkına göre ayırım yaparak olmaz. Kafamda deli sorular, sorgular… Sahi biz neye inanıyoruz? Büyük bir medeniyetin çocukları iken bizler, ne ara bu kadar ilgisiz/duyarsız/duygusuz olduk diyorum bazen…

Ah vatan…Ah güzel Türkiye’m.
Dünyanın her köşesinden bunca insan bizi ziyaret etmeye geliyorken, kendimize olan inancı kaybetmiş batı hayranı olup ahlaki, manevi kültürel değerlerimizi unutup dalga geçip işe yaramayanlara, itibar zedeleyenlere yanarım…
Yanarım sabit fikirli olup değişime ve gelişime katkı sağlamayıp hiç çalışmadan koltuğuna çivi gibi çakılmışlara, yanarım.
Vatana millete tek bir katkısı olmayıp, sahaya inmeyip, insan ile dertleşmeyip halleşmeden oturduğu yerden vaaz verene sözüm ona “sosyal medya mücahidliği” yapanlara ayrı yanarım.
Dün gece yolculuğu hatırası vesilesiyle yazıyorum bunları, konuşulacak çok şey var ya yaşayarak öğreniyor insan.
Bir dil bir insan dostlar unutmayın… Gelin dirilelim diriltelim…Dil öğrenelim. Cesur olalım. Farkında olup fark oluşturalım. Öğrenmeye, keşf etmeye aşık olalım… Öğrenip anladıkça heyecanlanalım paylaşalım… bizde bir dünya turuna çıkalım, gözümüzü, kulağımızı, kalbimizi, zihin ve ufkumuzu açarak… Selam ve duayla.
15/08/2019
[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 2 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir