Cuma Yazıları (İnşirah duruşu)

0
17

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla.

Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?

Yükünü senden alıp atmadık mı?

O senin belini büken yükü

Senin şanını ve ününü yüceltmedik mi.?

Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

Gercekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.

Boş kaldınmı hemen (başka) işe koyul.

Yalnız rabbine yönel.

 

İnşirah süresi çok sırlarla dolu bir ayettir. Çok şeyler burada anlatılmaktadır.İnsan dünyada birçok sıkıntılarla karşılaşır.Bazen bunalır.İşleri zorlaşır. İşin işinden çıkamaz hale gelir. Dünyanın ağır imtihanı belini büker.

 

 

Bunu en iyi yaşıyan sevgili peygamberimiz olmuştur. Miraca çıktığında göğsü açılıp zemzemle yıkanıp  arşa yükselmiştir.  Miraça çıkmadan önce çok bunalmıştı.Aile fertleri  peş peşe vefat etmeleri.Hz .Hamza’ nın şehit olması .Daha bir çok sıkıntılar sarmıştı etrafını. Rabbimiz onun bu sıkıntılardan rahatlaması için Arşa  çıkararak miraç olayı gerçekleşmiş ve oradan dahada yetkiler alarak ve cennet ve cehennemi görmüş.  Namazda orada farz kılınmıştı.Rabbimiz ile bir perde kalacak kadar yakınlaşmıştı. Ve Ettehiyatu duasıyla   ve meleklerle birlikte    hoş bir şekilde karşılanmıştı.

 

Dünya  artık Peygamber Efendimizin  emrine girmiş.Artık alemlerin , insanların peygamberi olmuştu. Ağır yük alınmıştı.Bu pekte kolay olmadı çok çilelerden ve sıkıntılardan sonra  ve sabrederek başarmıştı.

 

Şanı ve ünü yaşadığı ve vefatından sonrada ve kiyamete kadar ve ahirette kadar devam edecektir.Her ezan okunduğunda ismi Rabbimizle beraber söylenecek. Her kuran okunduğunda Peygambere itaat eden bana itiaat etmiştir. Ayetleri inmiştir.

 

 

İnsan dünyada imtihan olmadan , sınav olmadan, zorluk çekmeden bir şeyleri başaramaz.Her zorluk sonunda bir kolaylık verir Rabbimiz. Bunu yaşayanlar daha iyi bilir.Zorluk çekerek sonunda rahata kavuşanlar çoktur çevremizde.Rabbimiz zorlukla imtihan edip sonunda sabır ederse o kulunun sıkıntılarını hafifletir.rahatlatır.

 

İnsan bu dünyada çalışmak , üretmek, tüketmek için gönderilmiştir.Her insanın bir işi ve mesleği vardır.Bununla uğraşır ve ailesinin geçimini  işiyle uğraşarak karşılar.Çalışmak ibadettir.İnsan rızkının peşinden koşar. Çalışırsa kazanır. Tembellik ve miskinlik ve açizlik insana göre değildir.İnsan dünyanın en değerli varlığıdır. Dünya ahiretin tarlasıdır.Be ekerse onu biçer insan.Dünyadaki görevi bitince esas olan ölümsüz hayatın olduğu ahirete  hazırlıklı gider.Rabbimiz  dirileceğimiz gün bizleri mağfireti ile karşılasın.Sırattan yıldırım gibi ve peygamber efendimizin bayrağı altında cennete girmeyi nasip etsin inşallah.

 

 

İnsan yalnız ve yalnız Allah’ a ibadet etmeli.Şirkten, münafıklıktan, müşriklikten, kafirlikten sakınmalıdır.Rabbine yönelen insanın hem bu dünyası ve ahireti kolay olur. İnsan dünyada iki şeye sımsıkı sarılmalıdır.Kuran ve sünnettir.Dünyaya sarılan hep hüsrana uğruyandır ayrıcada müsriftir. Rabbine yönelerek yaşıyan insan ahiretini kurtarmıştır.

 

Hayırlı Cumalar.

Allah’a emanet olun.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 1 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir