Cuma yazıları (İhlaslı Olmak)

4
37

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Dünyada en güzel şey ihlaslı kul olmaktır.Allah teâla ben sizlerin görünüşünüze değil kalplerinize bakarım. Bir insanın kalbi temizse davranışlarıda temizdir.  Kalp temizliği sözde değil ,samimiyet iledir.Kişinin yaptığı  davranışlarla belli olur. Bu dünyadan ayrılırken geride bıraktığı şey ihlastır.

 

 

 

Rabbimize şirk koşan şeytan kovulurken rabbil Alemine ” Ben yarattığın insanları yoldan çıkaracağım onları azdıracağım yalnızca ihlaslı kulların hariç ” Demiştir. İhlaslı kula şeytan bile dokunamamıştır.

 

 

İhlaslı  olmak için insanın yaptığı davranışlar, ibadetler, hayır ve haseneler, kişilerle olan davranışları, haya, iffet, doğruluk, samimiyet gerekir. İnsanın kalbinden geçenleri bilemeyiz.Kalpleri evirip çeviren Rabbim bizleri iman üzere sabit kıl ve ihlaslı kullarından olmayı nasip et diye dua etmek gerekir.

 

 

Peygamber Efendimiz bu konuda birçok hadis buyurmuşlar. Bunların içinde en çok ahlak ve ihlasdan bahsetmiştir.Allah’a karşı ibadetlerimizde samimiyet çok önemlidir.Allah’tan korkan insan iyi insandır.Allah’tan korkmayan insan herşeyden korkan insandır.

 

Fatiha suresinde buyurduğu gibi “Yalnız sana inanır ve yalnız senden yardım dileriz.Alemlerin Rabbine hamdolsun .İnsan  Allah’ ın emrettiği gibi  davranmalıdır. Hz .Musa peygambere bugün benim için ne yaptın diye sorduğunda . Hz.Musa namaz kıldım, oruç tuttum diye söylemiş. Rabbimiz namaz kıldın kendin için, oruç tuttun kendin için. Benim için ne yaptın dediğinde Hz.Musa  ne yapması gerektiğini Rabbimiz Şöyle buyurmuştur.” Hasta ziyaretine gittiğinde  beni bulursun, yoksulu doyurduğunda beni bulursun.İyilik ettiğinde beni bulursun” . Burada ihlaslı bir kul olmayı öğretmiştir.

 

 

Rabbim tüm müslüman kardeşlerimize ihlaslı kul olmayı nasip etsin.

 

Hayırlı Cumalar.Allah’a emanet olun.

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 3 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Şeyma ŞahinSebatiilgarOğuzhan Akipek Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oğuzhan Akipek
Üye

Sebati Bey,
Kıssayı tam hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla;
Bir alime sormuşlar, “yüz yıl daha ömrün olsa ne yapardın?”.
“Doksan dokuz yıl ihlası kazanmaya çalışır bir yıl ibadet ederdim” demiş.
İhlasla yapılan ibadet az bile olsa altın hükmünde daha değerli oluyor.
Hayırlı Cumalar dilerim
Sağlıcakla kalın

Şeyma Şahin
Üye

Sayın Sebati Bey;
Çok anlamlı bir yazı olmuş…
Bazen düşünüyorum da yazılarınızın Cuma Hutbesin de de okutulması gerekiyor… Çıkarılacak çok ders var aslında… KALEMİNİZE SAĞLIK…