“Çiğ Tavuk Yiyin Demiyorum.”

0
22

Anayurt Orta Asya’dan gelen Türklerin kurdukları en son devlet “Osmanlı devleti”dir.

Ancak Türkler tarih boyunca sert iklim, kısır topraklar, olumsuz tabiat şartları karşısında çok defa Anayurt dışına taşmak ve göç etmek zorunda kalmışlardır.

Durun durun!

Niyetim köşemi tarih dersine çevirmek değil.Bu bir kaç satırı hemen günümüze bağlayacağım.Siz bu çok bilindik tarihi bilgileri okurken aranızdan “Öyle miymiş bilmiyordum.” diyenler olacak.Hatta “Bak çok bilindik şeyler diyor ben bilmiyordum.” diyenleriniz.

Bunları bilmemek hoş değil tabi ama gelin ben sizi teselli ederken biraz acı çalayım.Osmanlıya gitmeye ne hacet şimdilerde büyüklerinin evinin yolunu bilmeyenler var.Tarihimiz,atalarımız elbette kıymetli ama Fatihler, Abdülhamidler şöyle dursun, kuzenini yeğenini tanımayanlar var.Akrabasını unutup bağlarını kurutanlar var.Yaşlı ziyaretinin, hasta ziyaretinin,bayram ziyaretinin maneviyatına varamadan ölecek olanlar var.Kendini eş dostan akrabadan soyutladıkça boyu uzuyor, büyüyor zannedenler var.

Oysa ne güzel söylemiş sevgili Peygamberimiz:”Rızkının çoğalmasını ve ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin!Akrabalık üzerine nice hadis ve hadise paylaşabilirim sizinle ama her şeyi geçip bir soru sormak geliyor içimden.Bu cümleyi ve emsallerini hemen hatırlayacaksınız zannediyorum.”Ben çok sevmiyorum gidip gelmeyi, akrabaları, kalabalığı.” diyen arkadaş sen Allah’ın ve Peygamberimizin en çok hoşuna giden şeylerden birini sevmiyorsun.Farkında mısın?

Sevmek lazım.Giderek yalnızlaşıyorken gidişatı değiştirmek lazım.Kıymet bilmeselerde,hiç hak etmeselerde,vefalı olamasalarda,işleri bitince hukukları bitsede,seni en mutlu günlerinde yalnız bıraksalarda,zor günlerinde el gibi davransalarda sevmek lazım.Allah için..

“Büyüklerini bilip saymak, küçüklerini bilip sevmek.” bırakılabilecek en güzel dünya mirasıdır.Belki şimdiye kadar yapamadınız, Hadi o zaman bu yazı vesileniz bugün miladınız olsun.Hatır için çiğ tavuk yiyin demiyorum ama hatır sayan, hatır bilen kalın.

Okur kalın..
Ayşe ÖĞÜNÇ

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir