Bu Kuyruk Ne Kuyruğu?

7
44

Tanzim satışlarıyla yeni bir eğilim başladı; telefonunu eline alan muhalifler kuyruklara koşuyor, hükümet aleyhine bir şeyler koparmaya çalışıyor sırada bekleyen vatandaşlardan.

Bu muhaliflere göre bu kuyruklar güya bir zamanların ekmek, yağ, benzin kuyrukları ile eşdeğerde.

Onlara göre parası bol olup da biraz yağ alabilmek için sıraya girme zorunda kalmak ile parası bol olmasa da yeterli olup da erzağını daha ucuza almak için kuyruğa girmek aynı şey.

Bir tarafta piyasalarda bulunmayan ürünler diğer tarafta olduğu halde stoklanıp fahiş fiyatlara müşteri bulma çabasında olan aracılar var.

Hükümet bu tanzim satışlarıyla iki mesaj veriyor; birincisi piyasada istenilen malların fazlasıyla olduğu, ikincisi ise vatandaşın bilerek ve isteyerek yüksek fiyatlarla zor duruma sokulduğu.

Sonra da utanmadan, sıkılmadan vatandaşın sıraya girmesini yokluk olarak göstermeye çalışıyorlar.

Oysa bu kuyrukta bekleyen vatandaş, iPhone kuyruğunda bekleyen vatandaştan başkası değil.

Oysa bu kuyrukta bekleyen vatandaş, herhangi bir ikramda saatlarca balık ekmek yemek için kuyrukta bekleyen vatandaştan başkası değil.

Kötü niyetli insanlar isteyerek veya istemeyerek bir şeyi ‘başardılar’. Hükümet bir anda pazarcı olarak ortaya çıktı.

Tarladan pazara gelen malların fiyatlarını başka türlü ayarlama imkanlarını da değerlendirip değerlendirmediğini bilmiyoruz. Öyle olsa bile başarılı olamadığı atılan son adımla ortaya çıkmış oldu.

Dün halka ucuz ekmek vereceğiz diyerek ekmek üretimine el atarak fırıncıları zora soktuktan sonra bugün de halka ucuz meyve ve sebze vereceğiz diyerek pazara el attılar.

Ekmek fiyatına zam yapamazsınız diyerek fırıncılara yasak getirirken ekmeğin yapımında kullanılacak un, maya, tuz gibi ürünlerde yapılan fahiş zamlara dur diyemediler veya demediler.

Bugünün pazarcıları dünün fırıncıları durumuna düşerse hiç hoş olmayan bir gelişme ile karşı karşıya kalırız.

Belediyeler asli görevini bırakıp her köşeye bakkal ve fırın açarsa, vatandaş da ucuz ekmek ve meyve yerken, bunları alacak parayı kazanmak için başka meslekler edinmesi gerekecek.

Onun da kolayı var; belediyeler işi olmayan herkesi kadroya alsın. Böylece işsizlik sayısı da düşer.

Durun hele…. Ben şimdi komünizmi mi tarif ettim?

Demem o ki; herkes görevini yapsın.

Her işini beceremeyenin işini Devlet yapmaya kalkarsa her şey Devlet’in işi olur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Oğuzhan AkipekHundi SarıçamŞeyma ŞahinBünyamin KılıçTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Bünyamin Bey Kaleminize sağlık, vurucu ve yerinde tespitlerle yazınızı sağlam temellere dayandırarak güzel bir makale yazısı kaleme almışsınız. Tebrik ederim. Yazınızdaki tespitlerinizin çoğuna katıldığımı belirtmek isterim. Yalnız tanzim satış noktaları şu an için geçici çözümler olarak görülüyor kanımca. Örneğin, soğan ve patates halka 3 lira olarak satılıyor olsa da devlet bunları üreticiden alırken takdir edersiniz ki 3 liradan almıyor belki de 4 liraya hatta 5 liraya varan fiyatlardan da alıyor olabilir. Sonuçta yine devletin kasasından aradaki 1 ya da 2 liralık fark çıkmış oluyor. Hükumetimizin kalıcı çözümler üretmek adına tarım ve hayvancılık politikalarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Sebze ve… Daha fazla oku »

Şeyma Şahin
Üye

Sayın Bünyamin Bey;
Resmen nokta atış yapmışsınız…
KALEMİNİZE SAĞLIK…

Hundi Sarıçam
Üye

Selamlar Beyler;
Ben size katılmıyorum,şöyle ki
Devlet,devlet olduğunu gücünü bir şekilde göstermeli ve gösterdi de.
Serbest piyasa adı altında insanları sömürenlere DUR dedi,hayırdır koçum itini geri bağla dedi.Muhalefete malzeme vermekmiş yahu onların dediklerine bakarak mı, aman laf etmesinler diyerek mi ülke yönetecekler.
Tanzim satışı başladı ertesi gün markete gittiğimde ne göreyim patlıcan ve biber bir gün önce 14 TL idi bir baktım patlıcan olmuş 6 TL biber olmuş 8 TL.Allah Allah nasıl oldu bir gecede tonlarca sebze üretildi ve fiyatlar düştü sanırım 🙂
Devletin iç piyasaya müdahale etmesi, halkını istismarcıların eline bırakmaması komünizm oluyorsa, benim için sakıncası yok…

Oğuzhan Akipek
Üye

Bünyamin Bey merhaba,
Yazınızdaki tespitlere tamamen katılıyorum. Fakat sizinle aynı görüşte olmakla beraber bu düşüncenin Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiği bir zamanda tartışılmasının yersiz olduğunu düşünüyorum.
İyileştirilecek çok yönümüz var ve hepsini bir anda iyileştiremiyoruz. Öncelik sırasına koymak, yeri geldiğinde de anlık strateji belirleyerek milletin menfaatlerini düşünmek lazım. Hükümetimiz bunu yapıyor. Durumdan vazife çıkartarak tanzim satışları başlattı.
Her şey yolunda olsa sizinle tek ses olurdum. Sessiz savaşın tam ortasındayken soruyorum:
Her şey yolunda mı?
Sağlıcakla kalın