BİZE HER GÜN 14 ŞUBAT!

0
53
14 şubat

Karadenizli ne diyor: “Bize her yer Trabzon!” Bize de her gün 14 Şubat!

Bizim sevgimiz bir güne değil, bir yıla değil, bir ömre sığacak kadar çok ve tek bir kişiye değil, cümle yaradılmışa kucak açacak kadar büyük. İnancımıza, kültürümüze, örf ve adetlerimize göre birbirine sevgi ve saygı duyan anne baba, çoluk çocuk, nişanlı, sözlü, akraba, eş dost herkes sevgilidir. Bir toplantıda konuşmacı sözlerine başlarken “Sevgili Misafirler” diye başlar. Okul müdürü merasimlerde ögrencilerine “Sevgili Ögrenciler” diye hitap eder. Anne babalar çocuklarına sevgili yavrum der. Örnekleri çoğaltmak mümkün. En önemlisi Efendimiz s.a.v icin Allah’ın Sevgili Habibi deriz.

Hâsılı sevgi kavramı belki tek başına yavan bir sözcük ama üzerine eklenen ufacık bir ek (-li) sevgiyi paylaşılması gereken bir katık haline getiriyor. Yavan ekmeğin tek başına tadı olur mu! İçine konan ufak bir katık ağzımızı tatlandırmaya yetiyor ve tok tutuyor. Sevgi paylaşılınca güzel, sevgi içini dolduracak insanlar olunca güzel, sevgi Allah’ın rızasını gözetince güzel. Ve sevgi, YARADILANI YARADANDAN ÖTÜRÜ SEVİNCE GÜZEL…

Sevgili Dostlar, Bizler gerek izlenen tv dizileriyle gerek çeşitli yazılı ve görsel basınla bize ait olmayan bir kültürü hayatımıza empoze etmeye çalışıyoruz. Kapitalist zihniyetin bir meta aracı olarak kullandıkları sevgi kavramı “14 Şubat Sevgililer Günü” adı altında güzel bir hediye paketi gibi cazip hale getirilerek topluma sunulmaya çalışılıyor. Sevgililer günü madem bu kadar önemliyse her şeyini örnek aldığımız “Batı” da neden aile kavramı yok hiç düşündünüz mü!.. Evlilik dışı ilişkiler, 18 yaşını dolduran gençlerin ebeveynlerinden uzak bir yaşam tercih etmesi, çocukların ebeveynlerine isimleriyle hitap etmesi…

Sözün özü, eşlerinizi sevin sayın; nişanlı ya da anadolu insanının deyimiyle yavuklularınıza çiçek alın, gül alın lakin bunu İslam inancı ölçüsünde edep ve adaba uygun olarak yapın, batılılar 14 Şubat’ı kutluyor diye değil. Bugün 14 Şubat diye kol düğmesi, kravat iğnesi alıp ertesi gün çoraplarını salonda çıkartıyor diye eşinizi boşamaya kalkmayın. Bugün 14 Şubat diye çiçek alıp yarın bu yemeğin tadı tuzu eksik olmuş diye eşinizi boşamaya kalkmayın. Demem o ki madem kutluyorsunuz sevginiz biraz inandırıcı olsun; aksi halde çiçek ve hediyelere yaptığınız yatırım AVM’ leri ve çiçekçileri zengin eder, siz ise günü birlik sevginin kırıntılarıyla bir sonraki 14 Şubat’a kadar idare etmek zorunda kalırsınız. Sevgili Eşler, Birbirinize duyduğunuz sevgi Peygamber Efendimizin Hz. Aişe annemize duyduğu ve “kördüğüm” diye ifade ettiği sevgi gibi sapasağlam ve devamlı olsun. Bir gününüz değil ömrünüz sevgiyle dolsun.

Sözlerimi Yunusça, Yunus’un lisanıyla bitirmek istiyorum. “Sevdiğimi demez isem sevmek derdi boğar beni.” (Yunus Emre)

Ben ailemi, dostlarımı seviyorum ve bu sevgi yumağında boğulmamak için sadece bir gün değil her fırsatta sevgimi dile getiriyorum.Neyse sözü yine uzattım galiba. İnsanın sevdikleri söz konusu olunca muhabbet de uzuyor işte. Kapanışı yapıyorum. Ben yapım gereği çok esprili bir insan değilim. Yaşım henüz 40 olmadı ama 40 yılda bir espri yapasım geldi. Bugün 14 Şubat’mış. Ben onu bunu bilmem, tüm bekarlar adına 14’ü ters çevirip 41 yapıyorum ve tüm bekarlara 41 kere maşallah diyorum.
Sevgi ve muhabbetle efendim…

Edb. Öğrt. Melek AŞÇI 14 Şubat 2016

Yazarı Takip Et - Melek Aşcı
( 2 Takipçi )
X

Yazarı Takip Et - Melek Aşcı

E-mail :*
[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 1 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *
Profile Status
ACTIVE

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir