Bir Şeyler Var Değiştirmemiz Gereken

6
169

Belli bir kesimin ya da sadece Müslümanların sorunu değil Filistin. Sorun, tüm dünya insanlarının. İnsan haklarından dem vuran, emperyalizmle mücadele eden, zulme karşı olmaktan bahseden vicdanlı! dünya insanlarının.

Bir yerde yangın çıktığında söndürmeye sadece yakınları mı gelir? İnsanlık vasfı taşıyan kim varsa, o koşar önce. Filistin için ülkesini terk eden ve İsrail buldozerinin altında ezilen ABD’li aktivist Rachel Corrie ya da ırkçılık yapmaksızın, kim mağdursa onun yanında duran vicdan sahibi bazı Yahudiler gibi.

Zaten sorun yahudiler değil ki sorun İsrail Devleti. Yahudi ve Müslüman kadınların barış için birlikte yürüyüş yapması bile zamanında bunu göstermemiş miydi?

İsrail ve destekçileri medya aracılığıyla kendilerini o kadar masum ve haklı göstermişler ki! Zaten medyadaki güçleriyle bu kadar rahat at koşturabilmişler, çaldıkları topraklarda kara bulut gibi.

Oranın kendi toprakları olduğunu, haklarını aradıklarını iddia etseler de aslında Yahudiler dünyaya dağıldıktan sonra hiçbir zaman onlara ait bir toprak olmadı tarihte. Dünyanın dört bir yanından Yahudiler Filistin’e göçe zorlanmadan önce o bölgedeki Yahudi nüfus çok azdı ve bir devlet kurma hakları iddia edilemezdi.

Fakat para babası siyonist iş adamları, kiralık bilim adamları ve maşa gibi kullandıkları medyalarıyla, Yahudiler’in adalet ve barış için İsrail’i kurduklarına herkesi ikna ettiler. Hatta o kirli paralarıyla sözde İslami örgütler kurup müslümanları bile bir başka şekilde kandırdılar.

Tarafsız ve rasyonel düşünen herkes, eldeki sayısız kanıt karşısında korkunç bir zulüm işlendiğini kesinlikle görmezden gelemez. Adalet ve barış için geldiklerini söyleyenler, kan döke döke Filistin’i önce kırmızı bir halıya çevirdiler, sonra üzerinde iyice tepinip, ‘biz sadece halıyı temizledik’ dediler.

Yaptıkları etnik temizlik ile, yerel halkı yok edilmiş hazır bir devletin üzerine bayraklarını diktiler. ‘Topraksız bir halk için, halksız bir toprak’ dediler. Sayısız insan vurdular, astılar, kestiler, sürgün ettiler. Bunları bir cümleye sığdırmak ne kadar kolay… Onlar için de tek silahı bir sapan bir taş olan çocukları terörist ilan etmek o kadar kolay. Hatta o kadar kolay ki, benzin içirip yaktıkları çocuklar bile asıl teröristin kim olduğunu dünyaya göstermeye yetmiyor.

Tarih her şeyi yine de kaydediyor. Bütün devletler Yahudileri kovduğu vakit Osmanlı sahip çıkmıştı onlara. Ve mutluydular Yahudiler Müslüman yurdunda. Sonra Avrupa’da zulüm görüp hınç dolup, intikamlarını yine Müslümanlardan aldılar.

İsrail, ne tarihe hesap verebilecek ne de Yehova’ya. Çünkü Tevrat’ı çarpıtmadan okurlarsa ona da utançtan bakamayacaklar. Sezai Karakoç anlatmıştı şiirinde bunları bir zamanlar:
“Ve artık ne İbrahim ne Yakup ve ne Musa var
Tersinden okunan Tevrat hükümleri
Karaya boyanmış Mezmurlar”

Sadece Filistin’i değil dünyayı karanlığa itenler, bir şeyler yapmayı ertelediğimiz her an hızla daha çok amaçlarına ulaşıyorlar. Peki biz ne kadar idrak edebiliyoruz durumun gerçek boyutlarını? Yalnızlık ve acılar içinde bir halk, kendi telaşına dalmış bir dünya ve aleyhe işleyen bir zaman…

Gün bugün!

Şimdi bir şeyler yapmazsak bir gün her şey bittiğinde hesabını biz de veremeyeceğiz birey olarak. Zulüm karşısında her insanın yapabileceği bir şeyler vardır çünkü mutlaka. Onlar nasıl medyalarıyla, bitmek bilmeyen oyunlarıyla tarihi değiştiriyorsa, biz de hiçbir şey yapamasak bile bağıra çağıra duyuralım bu zulmü her yerde. Yazalım, çizelim, filmlerde anlatalım, durmayalım yerimizde, oturmayalım televizyon karşısında. Bir şarkıda dediği gibi ancak:

“Ama acılara alışılmaz
birşeyler var değişecek
birşeyler var
değiştirmemiz gereken
önce acılardan başlanacak”

Yazarı Takip Et - Tugba Cam
( 2 Takipçi )
X

Yazarı Takip Et - Tugba Cam

E-mail :*
[Toplam:4    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
turgut08Meryem Melek AyyıldızTugba CamŞeyma Şahin Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şeyma Şahin
Üye

Kaleminize ve emeğinize sağlık…

Meryem Melek Ayyıldız
Üye

Fikirsel olarak oldukça dolu bir yazı olmuş.

Yazma melekeniz artarak ilerlesin. 🌺

Turgut Akkuş
Üye

Teşekkür ederim Tuncay bey saygılar selamlar