Bir İhanet Sıcağı

4
89

Temmuz ayı, karmaşık duyguların iç içe geçtiği, her bir anısı tüyleri ürperten garip bir olgu bizim için artık. Bir yanımız türlü kahramanlık hikayeleriyle yiğitçe ve mağrur seyreylerken diğer yanımız acının, kanın, ihanetin ve akıl almaz vahşetin tanığı olmuş, şaşkın ve öfkeli…

Gurur duyduk elbet; darbenin miladını tepetaklak eden  Şehit Ömer Halisdemir o vatan hainini alnının ortasından vurdu diye.

Dik duruşuyla ölümüne giderim diyen liderimizle…

Gömleğini o pervasız tankların egzozuna sıkıştırıp tankı bozan mahalleliyle gurur duyduk.

Tek başına tankın önünde duran hatta tankın önüne yatan vatan evlatlarıyla gurur duyduk. Hatta tank  kovalayanları gülümseyerek izledik. Gökyüzünde halka korku salmak için alçak uçuş yapan jetlere levye fırlatanlar ve uçağın üzerine atlamak için balkona çıkan deli kanlar, kanı deli akanlar gördük.

Havalimanındaki hareketlenmeyi bastırmak için alana gelen polislerimizle, onları öpüp koklayarak, gözyaşları içerisinde ve tezahüratlar eşliğinde karşılayan insanımızla gurur duyduk.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin önündeki süs havuzundan belki de alacağı son abdest olacağını bilerek, kurşun yağmurunun altında abdest alan  vatandaşlarımızla gurur duyduk!

Hiçbir milletin askerinin,kendi halkına asla silahının namlusunu çevirmeyeceğini bilen Mehmetçikle…

Tüm hisleri ayakta sokağa akan ve elinde sadece bayrak, dilinde sadece tekbir olan halkımızla gurur duyduk. Evde eşi kapının önüne geçip “gitme!” dediği halde vatansız hiçbir şekilde var olamayacağını bilen evlerinin erleriyle gurur duyduk. Hain bir kurşunla vurulup bir kaldırım taşının üzerine uzatıldığı vakit, üzerine serilen Türk bayrağı kadar şan ve şeref sahibi olan Müslüman Türk kadınlarıyla gurur duyduk.

Şehadet özlemiyle yanıp tutuşan Halil Kantarcı’yla…

Sonradan namı Kahraman olan Kazan ilçesinde, tarlasındaki mahsülünü yakarak  darbeci uçakların kalkışını engelleyen Hicabi Bitik ile…

Köprünün başını tutmuş darbeci hainlere tek başına hesap sorma cesaretini gösteren Safiye Bayat ile…

Darbeci askerlere direnirken üzerinden iki kez tank geçen Sabri Ünal’la…

3 yaşındaki kuzusunu uyutup o gece göreve gelen ve Gölbaşı Özel Harekat dairesinde olayı bastırmak için hazırlanırken atılan bombalarla şehit düşen Demet Sezen ile…

Adını sayamadığımız, her biri bir annenin sevgili yavrusu bir yavrunun sevgili anne-babası, eşi, dostu, yâri, yâreni olan o mübarek insanlarla gurur duyduk!

 

Ve ağladık!

Darbeci tankların sıkıştırdığı bir köprüde sıkışan, parçalanan insan bedenlerini görünce çok ağladık… O köprüden canını kurtarmak için, ölü bedenlerin üzerine  atlamaya çalışan insanları görünce kahrolduk, parçalandık her biri kadar.

Canlı yayında üzerlerine düşmancasına ateş açılan halkı, insanımızı görünce yaralandık, kanadık.

Sonradan adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olacağını bilmeden, o makus kaderi yaşamadan hemen önce Boğaz Köprüsü’nün üzerindeki o sıcak kardeş kanını görünce nefret ettik hainlerden…

O sıcak Temmuz gecesini sıcak kardeş kanına bulayan hainlerden ölesiye  nefret ettik!

Ve unutmadık.

Unutmayacağız da.

Unutturmayacağız üstelik!

Biliyoruz ki bu vatanın gerçek sahipleri, canını o tanklara siper edenlerdir. Yavrusunu evde bırakıp vatan savunmasına koşan annedir. Şehadete susamış tertemiz yüreklerdir. Bu vatanın asıl sahipleri, kurşun yiyip yine de al bayrağı yere düşürmeyenlerdir. Başkomutan “hadi” dediğinde sokağa koşanlardır. Günlerce, gecelerce sokaklarda nöbet tutanlardır.

Bu vatanın sahipleri biziz!

Bu vatanı sahibi sensin!

İhanetin sıcağını, rengini ve o sıcak Temmuz gecesini unutma!

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 3 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Arzu TekinŞeyma ŞahinŞirin Leyla Terzi Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şirin Leyla Terzi
Ziyaretçi
Şirin Leyla Terzi

Arzucum Cik guzel bir yazi olmus.
Ba yil dim🌷

Şeyma Şahin
Üye

KALEMİNİZE SAĞLIK…