Ben Öğretmen Olmak İstiyorum

4
168

Yıllar öncesiydi. “Ben öğretmen olmak istiyorum” cümlesini ilk olarak bir şiirde duyduğumu anımsıyorum. Şiiri okuyanın siluetini canlandırırken yaşadığım zorluğun yanında dudaklarından süzülen kelimelerin içimde oluşturduğu etkiyi dün gibi hatırlıyorum.

O yıllarda başlamıştı öğretmen olma hayalim. Kendimi tahtada ders anlatırken düşlerken elimde olmadan kızarırdı suratım. Bana bakan gözlerin hapsinde olacak olma fikri içimde heyecan dalgaları oluştururdu. Yıllar geçti. Her gece kendi imalatım olan rüya gerçek oldu. Nihayet artık bir öğretmendim.

Öğretmenliğe ilk başladığım yıllardan bu yana yıllar geçti. Ben hala “ben öğretmen olmak istiyorum” cümlesini sayıklıyorum. Bedenimle öğretmen sıfatını elde etmişken ruhuma vurulan zincirler olduğunu görüyorum. Her yeni günde yeniden gördüğüm öğrencilerimin gözlerinde mutsuzluk seziyorum. Yarın, öbür gün, aylar sonra, yıllar sonra gireceği sınavların kaygısını taptaze bedenine yüklerken merakla ışıldaması gereken gözler yerine kaygıyla, tedirgin bakışlar buluyorum. Merakla doldurulmuş bir zihne öğretilen bilginin gözlerde oluşturduğu o ışıldamayı şu ana kadar neredeyse hiç göremedim.

Öğretmenlik yaptığım her yeni yılda omuzlarım yaşadığım hayal kırıklıklarının altında ezilirken ben “daha iyi olması için ne yapabilirim” ‘li cümlelerle yatıp kalkmaya başladım. Bir öğretmen olarak elimden geleni yapmalı, bir kişinin bile hayatına dokunabilirsem bunu kâr saymalıydım. Ben bir şeyler yapmaya çalışırken ders anlatmak için bile sırtımı dönmeye korkar oldum. Notla satın alınan sahte sevgiler tanıdım. Arkadan parmak sallayan veli ve öğrenciler gördüm. Öğretmenler odasına her gidişimde haksız yere soruşturulan meslektaşlarıma destek olmaya çalışırken “ben niye öğretmen oldum” demekten korkmaya başladım.
En kötüsünü de iki yıl okuttuğum, daha aylar öncesinde mezun ettiğim bir öğrencimle karşılaştığım bir anda yaşadım. Kendimi zorla tanıttığım öğrencim beni tanımamıştı. Bana bakan şaşkın bakışları hiç de mahcup görünmüyordu. “Kimdin sen” cümlesini ağzından duymasam da gözlerinden okudum. O gün yaşadıklarımı günlerce aklımdan çıkaramadım.

Öğretmenliğin geldiği vahim durumun ruhuma dokunmaya başladığı, ümidimi, çabalarımı rafa kaldırmayı düşündüğüm şu günlerde bana tekrar “ben öğretmen olmak istiyorum” cümlelerini kurmama yardım edecek bir destek aramaya başladım. Birkaç saniyelik bir haberle zaman birden geriye aktı. Mesleğe ilk başladığım günlere döndüm. Sevgili Prof. Dr. Ziya Selçuk Hoca’nın Milli Eğitim Bakanı olduğunu duyduğum gün sanırım bu desteği fazlasıyla aldım. Gerçek bir eğitimci olarak yeni bakanımızın, benim gibi öğretmenlere ve sınav sistemlerinin ağır yükü altında değerlerimizden uzak kalmış, kurtarılmayı bekleyen öğrencilere fazlasıyla destek olacağına yürekten inanıyorum.

Gerçekten öğretmen olmak istediği için öğretmen olmayı seçen, işini severek yapmaya çalışan, işe başladığı günden bu güne elinden geleni yapmaya çalışmış bir öğretmen olarak bundan sonra da üzerime düşenleri fazlasıyla yapmaya gönüllüyüm. Tüm olumsuzluklara rağmen çocukların yüzlerinde beliren küçücük bir tebessümün bile değerli olduğu bilinciyle yola çıkmak, geleceği sağlam temellerde inşa etmenin eğitimle mümkün olabileceği gerçeğinin farkında olarak öğretmenlik yapmak gerektiğinin bilincindeyim.
Mantıklı düşünen, sorgulayan, öğrenmenin hazzına varabilen mutlu çocuklar yetiştirmekle tadına doyulmaz başarılar elde edeceğimize inanıyorum. Tam da burada “ben öğretmen olmak istiyorum” diye başlayan o şiirin bilinçaltıma yerleşen mısralarını hatırlamış olmaktan mutluyum.

“Ben öğretmen olmak istiyorum
Ben çaresizliğin filizlendiği yerde ümit,
Korkunun mayalandığı yerde yürek,
Güçsüzlüğün güçlendiği yerde bilek olmak istiyorum;
Ben öğretmen olmak istiyorum…”

Sümeyra Güzel

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
mektepliyazarrrŞirin Leyla TerziMuhammed BaturTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Sümeyra Hanım,

Kaleminize sağlık. Çok başarılı bir yazı olmuş.

Sizin gibi duyarlı ve görevini aşkla yapan öğretmenlerimizin sayısının artması dileklerimle.

Muhammed Batur
Ziyaretçi
Muhammed Batur

Bir Eğitimci Bir Toplumu, bir toplum Bir nesili Yönlendirir,

Kaleminize Sağlık..

Şirin Leyla Terzi
Üye

Sümeyra Hocam,
Herzaman ki güzel performans.
İçinizi çok güzel dökmüşsünüz.
Tebrik ederim.

ᴋʙʀɴʀʀ (ᴍᴇᴋᴛᴇᴘʟɪʏᴀᴢᴀʀ)
Üye

kaleminize sağlık o kadar güzel olmuş ki Rabbim hepimizin muvaffak eylesin
bir lise öğrencisiyim ama hedefim iyi bir eğitimci olabilmek ve gönüller aksettirmek inşaAllah …