Ahed Tamimi Bilmecesi

5
153

Günlerdir kamuoyunu tabir yerindeyse sallayan ve pek öyle her şeyi sorgulamaktan erinen bizler için Filistin davasında önemli bir gelişme olarak gördüğümüz Ahed Tamimi’den bahsediyorum.

Hani şu İsrail askerine yumruğunu sıkarak kendisini, ailesini ve evini savunduğu görüntülerini her türlü basılı ve dijital medyada gördüğümüz “cesur kız”.

Ahed, bu direnişi sergilerken bir çok açıdan fotoğraflarının ve görüntülerinin  olduğunu da hatırlatmak isterim. Üstelik yıllar sonra benzer bir senaryo ile göz   altına alınması da işi enteresan kılan büyük bir ayrıntı…

Ahed’i gözlemlerken ilgimi çeken şeylerden biri güzel sarı saçları olmuştu. Örtünmüyordu. Peki bu haliyle kime rol model olması gerekiyordu?  Filistin’de tesettürlü haliyle sokakta çantası aranmak istediği için direnen kızın oracıkta kurşunlarla yere indirildiği görüntüler geliyordu gözümün önüne. O yumruklarını sıkıp askerin üstüne yürümemişti oysa…

Bir de son görüntülerinde boynuna doladığı poşu… Anadolu’da ve Orta Doğu’da oldukça yaygın olarak kullanılan ama ister istemez bizde garip çağrışımlara yol açan bir garip simge.

Türk ve Dünya medyasının odağında, kahramanca İsrail askerine kafa tutup sonrasında alkışlarla Dünya gündemine servis edilen bir isim…

Sanki planlanmış bir şeylerin oynandığı komplo teorileri kafamda dönmeye başlamıştı ki bunu dillendirmeye çalışan birkaç kaleme daha tanık oldum. Ahed Tamimi gerçekten Filistin direnişi için proje isim miydi? Kendisine yüklenmeye çalışılan bu mücadele formu gerçekten onun üzerine tam oturmuş muydu?

Biraz araştırınca, Ahed Tamimi’nin Türkiye’de ve Orta Doğu’da adı çok çeşitli terörist eylemlere karışmış Leyla Halid ile bağlantısı olduğu da çıktı ortaya üstelik.

Gezi parkı eylemcilerine hükümeti diz çöktürene kadar  direnin çağrısı yapan Leyla Halid…

Kürdistan’ı sonuna kadar destekliyoruz diyen, pkk kamplarında terörist eğitimi verilmesini sağlayan, Öcalan’ın serbest kalması için kampanyalar düzenleyen Leyla Halid…

Ve en önemlisi Ahed ve ailesini Filistin’e yerleştirdiği söylenen Leyla Halid…

Pis kokuyu aldınız şimdi…

Bunlar neyin projesi ve Filistin’in kahramanlaştırılmak istenen bu kadını kim?

Anasız babasız ve gözyaşları hiç dinmeyen yavrularla, kanla, bombayla, kimyasal silahla, kopmuş uzuvlar ve parçalanmış bedenlerle, insan üstü cesaret ve direniş hareketlerine karşı teslim alamadıkları Filistin’i acaba böyle mi alacaklar bizden?

Ahed Tamimi ismini unutmayın! Zira bundan sonra istemesek de sıkça karşımıza çıkacaktır.

 

[Toplam:4    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
TurhanistanMeryem Melek AyyıldızArzu TekinŞeyma Şahin Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Turhanistan
Üye

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Yazınız edebi yönden iyi bir yazı olmuş. Tebrik ederim. Ancak yazınızın içeriği gerçekten ”tehlikeli”. Öncelikle medyada gördüğünüz bir haberi sorguladığınız için ve Filistin davasına olan bu hassasiyetiniz takdire şayan. Ancak Filistinli bir kahramanı sorgulamaya verdiğiniz önemin çok daha fazlasını onun hakkındaki iddiaları çok ama çok iyi araştırmaya ve sorgulamaya vermeliydiniz. Acaba böyle mi diye yazdığınız yazının masum birini şeytan birine dönüştürme olasılığını da gözden kaçırmamalısınız. Normalde yazıların içeriğini eleştirmem ancak ortada bir ”yanlışın” olduğunu düşündüğüm için birkaç hususa değinmek zorunda hissettim kendimi. Öncelikle; örtünmemesi. Bence bu konuyu tartışmaya açmak bile çok büyük bir hata. Bu asla… Daha fazla oku »

Şeyma Şahin
Üye

Yazınızı okumadan önce ben de başka bir mecra da Ahed Tamimi hakkında bir şeyler okudum ve ”yok artık” dedim. Artık ben de oyun olduğu düşünmekteyim… Ve her şey hemen su yüzüne çıkıyor. Gerçek kimliklerini öğreniyoruz.
KALEMİNİZE SAĞLIK…

Meryem Melek Ayyıldız
Üye

İnsanı düşündürten güzel bir yazı olmuş.

Yalnız yazının en can alıcı noktasını biraz çabuk geçtiniz.

Tamimi hakkında bir kaç kişisel fikrinizi daha alabilseydik daha doyurucu bir yazı olabilirdi.

Bu haşiyle de güzel ve etkili tabi.

Kaleminize sağlık!🌺