33 Yaşımızdan Sonrasını Boşa Yaşamış Olabiliriz

8
250

Çocukken, hızla büyümek isterdim. Santim santim boyumu ölçer, her sene yaşımın birler basamağındaki artışlarına sevinirdim. Büyümek benim için fiziksel olarak uzun boylu olmanın yanında çok bilmek, okumak, ahlaklı olmak; kısacası
‘ büyük ‘ davranmaktı.

Hiç unutmuyorum, beş altı yaşlarındayken yaptığım küçük bir yaramazlığa büyük bir tepki alınca nasıl şaşırdığımı. Şaşkınlığımın sebebi, küçük yaramazlığım ile gördüğüm büyük tepki arasındaki ters orantıydı. Bu durumu kafamdaki ideal “büyük” davranışının istisnası olarak görüp ” Büyükler, büyük davranır!” şeklindeki inancımdan yine de vazgeçmemiştim.

Ancak yıllar, rakamları basamak yapıp tırmanırken insanın tekamül merdivenlerini aynı hızla çıkamadığını, hatta bazen durduğunu bazen de inişe geçtiğini gördüm. Büyük adamların küçük hesaplarına, kocaman kadınların çocuksu şımarıklıklarına, dahası bunların sayısının çokluğuna bakakaldım.

Zamanın, çoklarında egoyu büyüttüğünü ve insanlığı öldürdüğünü…
Oyuncak kavgalarının dünya liderleri arasında da sürdüğünü…
Meydanlarda dağıtılan beleş vaatleri ve buna gerçekten inanan, alkış tutan küçük beyinleri…
Şık kıyafetlerin altına sinmiş küçük insanları… hayretle izledim.

Abarttığımı düşünmeyin. Daha birkaç sene evveline kadar ısrarla o, çocuksu şaşkınlığı yaşıyor, ‘benim gibi sükut-u hayale uğrayan, başka çocukluk arkadaşlarım var mı’ diye aklımdan geçiriyordum.

Bu şaşkınlığı bunca sene sürdürmek, benim çocuk ruhlu olduğuma mı yoksa umduklarımla bulduklarım arasındaki uçurumlara mı delalettir, bilmiyorum. Bildiğim, o hayretlerin artık geride kaldığı; kanıksadığım, kabullendiğim, artık duyarsız kaldığım.

Kendi kişisel tarihimden çıkardığım sonuç, insanların olgunlukta bir yerden öteye geçemediği. Matematiksel olarak iki insan arasındaki yaş farkının her zaman sabit kaldığını biliriz de, olgunluk yaşı pek sabit değil. Çok az insan bu farkı açıyor ya da koruyor ama geneli diğerleriyle eşitleniyor.

Peki, dünyaya geliş amacımız kamil bir mümin olmak, insanlıktan isteğimiz iyi insan olmak ise biz bunu ne ile, nasıl başaracağız? Zamanla değil, orası kesin! Zaman sebze – meyveleri olgunlaştırır; armutla yarışmayı düşlemeyelim. Bence insanı büyüten, yaşadıkları ile bunlardan aldığı doğru derslerden ibarettir.

Aslında yeni bir şey söylemiyorum. Dediklerim atalarımın dediklerinden farksız: ” Akıl yaşta değil, baştadır. ” Varisi olduğumuz bu söz kim bilir kaç toy ihtiyarın, kaç aklı selim gencin üzerine bina edildi. Yılların büyümeye yetmediğini kimbilir kaç vaka gösterdi.

Gelelim başlığı niye böyle attığıma. Yıllar önce ahirette insanların 33 yaşında olacaklarını, o yaşta diriltileceklerini duymuştum birinden. Ne kadar doğru bilmiyordum ama aklıma gelen soru şuydu: Insanın en olgun yaşı 33 mü acaba? Olgunluk yaşının kişiden kişiye değiştiğini biliyorum. Ancak 63 yaşındaki adam, 33 yaşına nazaran daha iyi bir insan değilse, hayatının geri kalanını boşa geçirmiş demektir.

Son olarak diyeceğim şu ki: zamana fazla anlam yüklemenin gereği yok. Her lahza imtihanına tabi olduğumuz bu dünyada doğru şıkkı işaretledikçe büyüyeceğiz. Nefsini yendiği her an, doğruyu yanlışa tercih ettiği her lahza büyümektedir insan. Hiç olmazsa kalıbımızın adamı, yaşımızın insani olabilmek duasıyla…

[Toplam:5    Ortalama:4.4/5]
Gönderiyi Takip Et
( 8 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Şeyma ŞahinMeryem Melek AyyıldızHüseyin İmamoğluÖzlem GünayHacer Alioglu Yakuti Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Meryem Melek Ayyıldız
Üye

Çok anlamlı, çok güzel bir yazı tebrik ederim.

Hele hele kadınların ince hesaplar yapıp, kadınsı hırslarına yenilerek, yaşına uygun davranmaması beni çok hayrete düşürüyor.

Çünkü kadın iletişimde, erkeklere nazaran çok daha mahir bir varlık. Üstelik anaç ruhlu ve detaycı da.

Ama olmayınca olmuyor.

Yazını gerçekten çok beğendim.

Kalemine sağlık Özlem’cim! 🌺

Hacer Alioglu Yakuti
Üye

İlginç bir yaklaşım 🤗

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Güzel bir yazı, insan dimağında değişik bir tad bırakıyor, kyüreğinize sağlık, kardeşim.

Şeyma Şahin
Üye

Çok hoş bir yazı. Kaleminize ve emeğinize sağlık…