Müsrif ve sevapcı

0
145
Müsriflik

Müsrif kimdir diye sordular peygamberimize(s.a.v) efendimize o da şöyle açıkladı.
Müsrif :Çokça sevaplar kazanıp ahirete gelir.mahkemeyi kübrada tartılır.bakarlarki.Bir çok kişinin alacağı var.Kul hakkı var,borç hakkı var,komşu hakkı var, akraba hakkı var,ona buna sövmüş, kalp kırmış, kavga etmiş, namaz borçu var, zekat borçu var,fitr borçu var,anne ve baba hakkı borcu var,kız evlat hakkı borcu var varda var

Bunlar eksi olarak çıkarılır.Geriye hiç bir şey kalmaz.Dahada eksiye gider iflas eder . Mahkemeyi kübrada hassas terazide.Ve sonuç olarak.Bir çok sevaplarla geldi .Ona buna yaptığı günahlarla zarara uğradı.Tamam sevapta kazandı fakat onu yaparken kaç kişinin kalbini kırdı.Sonuç zarar ,iflas

Karar cehenneme gönderilir bu insan diye buyurdular.Peygamber efendimiz(s.a.v).

İnsanoğlu ihlaslı olmalı .Takva sahibi olmalı. Rabbbine kul olmalı.İyi insan olmalıdır.Kul hakkıyla gitmemeli insan.Kalp kırmamalı insan.Sadaka ve yardım etmeli insan .Namazını kılmalı kuranını okumalı insan.Zekatını vetmeli insan.Oruçunu tutmalı insan .

Bunları yapmalı ki insan ahiretini kurtarmalı insan.Cennetlik olsun.
İnsan kendini hesaba çekmeli muhasebwde olduğu gibi Mizan çıkarmalı.Hesaba geçmeden muhasebe olmadan önce. Ondan sonra enverter çıkarmalı insan.Sonra muhasebesi iyi çıksın.Kar ve zarar hesaplarında sonuç karlı olsun.zarar etnesin. Eksi bakiye çıkmasın.Artı bakiye çıksın sonuçta.

Böylece muhasebesi güzel olan insan cennetlik olur.Cehennemden kurtulur insan.Zor dostum zor hesap vermek zor.Rabbim hesabı kolay olanlardan olmayı nasip etsin.Gerçekten zordur.kabirde hesap vermek.Ahirette hesap vermek.

Allah bizleri sevdiği kullar olarak çağırsın inşallah.Bizden razı olsun.

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 1 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir